Čakry a jejich význam: Čtvrtá srdeční čakra – Anáhata

Srdeční čakra je umístěna ve středu hrudníku, je čakrou bezpodmínečné lásky. Znamená to, že být milující, respektující a lásku dávající je naší přirozeností. Srdeční čakra vyjadřuje mír, jednotu, kreativitu a radost ze života. Čím více milujeme, tím více příležitostí k lásce si do života přitahujeme. Čtvrtá čakra je o schopnosti dávat bez myšlenek na to, co z toho budu mít, a přijímat vše v životě s vděčností.

Čakra je také o hojnosti. Je důležité uvědomit si, že pro každého člověka je na této planetě všeho dostatek. Skrze srdeční čakru prožíváme hlubokou vděčnost za náš život. Svobodně můžeme vyjadřovat radost a štěstí, spojit se svým vnitřním dítětem. Učí nás i radovat se z maličkostí.

Srdeční čakra nám pokládá otázky typu: Miluješ toho člověka za to, co v životě vlastním úsilím dokázal, nebo toho člověka miluješ proto, jakým bude, až se změní? Láska jde ruku v ruce se svobodnou volbou. Není možné držet druhého ve vztahu, když už v něm být nechce. Na druhou stranu přílišná závislost na druhé osobě je také známkou nerovnováhy. Pokud máte srdeční čakru otevřenou, cítíte svobodu v rozhodování a jednáte podle svého srdce, ne podle potřeb druhých lidí.

 • Barva – zelená                                        Ovlivňuje:   srdce, plíce, krevní
 • Živel – vzduch                                        oběh, hrudník, horní část zad,
 • Smysl – hmat                                         osrdečník, brzlík
 • Planeta – Venuše a Slunce                  Vlastnosti: bezpodmínečná láska, mír,
 • Znamení – Váhy a Býk                         radost, hojnost
 • Klíčové slovo – láska
 • Mantra – YAM

„Vše, co potřebujete, je láska!“ Lidé, kteří mají srdeční čakru uzavřenou, se nedokážou vcítit do druhých. Tito lidé myslí jen na uspokojování vlastních potřeb a i přesto, že třeba žijí v materiální hojnosti, se necítí šťastni. Lásku vám nikdo nedá, máte ji v sobě. Ve svém srdci najdete největší zdroj lásky, štěstí, radosti. Šíříte-li lásku okolo sebe, umíte-ĺi se radovat z maličkostí, všímáte-li si na lidech jejich předností a ne nedostatků, dokážete-li pohladit slovem, harmonizujete si tuto čakru.

Fyzické problémy spojené se srdeční čakrou:

 • Angina pectoris
 • Infarkt
 • Srdeční arytmie
 • Zápal plic
 • Chronická bronchitida
 • Tuberkulóza

Nejprve je důležité naučit se milovat sebe. Pokud nemilujete sami sebe, nemůže ani bezpodmínečnou lásku předávat dál. Každý z nás má nějaké „nedostatky“, tím, že je přijmeme jako součást, která patří k nám, přestaneme s nimi bojovat, nebo se kvůli nim trápit, přijmeme sebe, takové jací jsme. Na co zaměřujete svoji pozornost, to posilujete. Pokud zaměřujete pozornost na své slabiny, posilujete je a i druzí lidé si vašich slabin všímají. Pokud je přijmete, stanou se součástí vás a nebudete mít potřebu vy ani nikdo jiný případné nedostatky řešit.

Srdeční čakra hovoří o lásce k životu. Jak ho vnímáte? Přežíváte a myslíte si, že už vás nic pěkného v životě nemůže potkat, nebo se umíte radovat z každého nového dne? Srdce se otevírá radostí, doteky, láskyplnými vztahy. Uzavírají ho traumata, nedostatek lásky, bolesti, neporozumění. Aby se vaše srdce mohlo znovu uzdravit, je nutné prožít odpuštění. Uvolnit staré bolesti, které vás táhnou k zemi, odplavit ze srdce všechny staré křivdy, aby mohlo být srdce znovu naplněno láskou a porozuměním. Odpuštění je jeden z nejsilnějších nástrojů ke šťastnému životu, protože otevřené srdce je podstatou radosti.

Léčení sebe znamená odpoutat se od minulosti, žít v přítomnosti. Milovat sebe a milovat i ostatní léčí nás a léčí i celý svět, protože všichni jsme jedno.


Zdroje: CHARMAN‚ R.‚ 2018. Čakry – vykládací karty. Praha: Dobrovský s.r.o. ISBN 978-80-7390-964-2. POND‚ D.‚ 2003. Čakry pro začátečníky. Olomouc: Fontána. ISBN 80-7336-054-3. WAUTERSOVÁ‚ A.‚ 2014. Čakry – kompletní průvodce. první. Praha: Euromedia Group k.s. . ISBN 978-80-242-4199-9.
„Mým posláním je pomoci druhým najít cestu z životních křižovatek. Ukazuji lidem, jak si mohou vědomě řídit svůj život. Pomocí terapie odstraňuji bloky z minulosti a učím jak pracovat s energiemi. Mým přesvědčením je, že každý má právo na šťastný život. Vždy existuje cesta, která vás k němu dovede. “ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.