Čakry a jejich význam: Pátá krční čakra – Višuddhi

Krční čakra je umístěna v oblasti hrtanu. Je branou k vyšším duchovním úrovním. Klíčové vlastnosti páté čakry jsou komunikace, schopnost naslouchat ostatním a přitom si udržet vlastní postoje a vyjádření se skrze tvořivost.

Tvůrčí rovina této čakry není omezena jen slovy. Zahrnuje i tvůrčí psaní, malování, tanec, hudbu, myšlení a mnoho dalších forem kreativního projevu. Kreativita je věcí kolektivní. Pokud máte v hlavně dobrý nápad a nezrealizujete ho, můžete si být jistí, že v brzké době ho zrealizuje někdo jiný. Proto políbí-li vás tvůrčí múza, neotálejte s projektem moc dlouho.

Krční čakra se nám uzavírá žalem, nevyjádřenými pocity, hněvem a strachem, když jsme nečestní, šíříme klepy o ostatních nebo lžete. Také tichý člověk, který pozbyl svoji schopnost vyjádřit se, buď kvůli studu, nebo strachu, nemá funkční krční čakru. Tito lidé skrývají své pocity a často říkají ano, i když myslí ne.

Když se energie páté čakry vymkne kontrole, je nutné s ní opět navázat spojení.

„Vhodným přirovnáním je surfař, který jede na té největší vlně v jeho životě. Nemá šanci vlnu zklidnit. Může se buď dostat nahoru a surfovat na ni nebo se jí nechat vykopnout na břeh. Ale rozhodně vlnu nezastaví, ani nezmění. Stejné je to i s vlnou energie páté čakry. Nemáte šanci vlnu utišit. Ona prostě je, čím je.“

 • Barva – modrá
 • Živel – éter
 • Smysl – sluch
 • Planeta – Merkur
 • Znamení – Panna a Blíženci
 • Klíčové slovo – komunikace
 • Mantra – HAM               

Ovlivňuje: hrdlo, ústa, čelist, průdušky, hlasivky, šíji, část plic

Vlastnosti: vůle, komunikace, tvořivost, pravdivost, čestnost

Krční čakra nás učí říkat svoji pravdu tak, jak ji vnímáme. Učí nás říkat i stanoviska, která nemusí být pro druhou stranu příjemná. Pokud máte krční čakru v harmonii, nebojíte se říci svůj názor před ostatními. Nemáte potřebu se zabývat tím, jestli budou ostatní s vaším stanoviskem souhlasit, nebo vám budou oponovat. Umíte se postavit za své názory.

Při harmonické páté čakře nemáte potřebu obhajovat své názory. Nebojíte se ani střetu názorů a býváte otevřeni novým myšlenkám a podnětům. Naopak, pokud vám čakra nefunguje správně, bojíte se vyslovit svůj názor, jste nejistí a mnohdy máte obavy z toho, co by na to řeklo vaše okolí. Váš mluvený projev je nevyvážený, často lidem oponujete a snažíte se je přesvědčit o tom, že vy máte pravdu. Máte potřebu dokazovat ostatním, že váš názor je správný. Lidé s disharmonickou krční čakrou nemají problém s překrucováním pravdy, říkají každému to, co se jim zrovna hodí.

Dalším projevem nerovnováhy je neschopnost se vyjádřit. Jako byste nevěřili důležitosti svých názorů. Pokud se v tomto případě naučíte mluvit nahlas, zažijete velkou úlevu a pocit osvobození.

Fyzické problémy spojené s krční čakrou:

 • Laryngitida
 • Problémy se sluchem
 • Zubní kaz
 • Problémy s dásněmi
 • Problémy krku a šíje
 • Hlasivky
 • Hltan
 • Štítná žláza
 • Plíce a průdušky

Pravdomluvnost je dalším tématem. Umíte vyjádřit své názory, i když nejsou v souladu s všeobecným míněním? Stát si za svými názory je jedna z důležitých věcí v životě, která nás činní silnějšími. Umět říct svůj názor, i když už dopředu tušíte, že s ním ostatní nebudou souhlasit, není lehké, ale je to moc dobré pro váš život i pro správnou funkci páté čakry.

Skrze čakru se učíme naslouchat svému vnitřnímu hlasu. Pozitivní věci, které o sobě slýcháme, mají uzdravující účinek. Je to pro nás zpráva o tom, že jsme milí a každý nás má rád, náš duch září. Pokud o sobě slyšíme něco negativního, stahujeme se a oddělujeme se, od našeho vnitřního já. Jsme závislí na uznání od druhých, věříme tomu, co říkají a zapomínáme přitom na svoji vlastní hodnotu.

Při harmonizaci páté čakry se už nebudete chtít zabývat triviálními myšlenkami. Nebudete mít potřebu obhajovat svá stanoviska, ani mluvit vyhýbavě, nebo dokonce pokřivovat pravdu, abyste se zalíbili druhým. Pravdu říkáte, jak nejlépe umíte. Jste schopni slovně vyjádřit své pocity i stát si za svými názory. Umíte říkat ne, pokud je potřeba. Vašemu slovu se dá věřit. Může to ve vás vyvolávat touhu po kvalitně stráveném čase o samotě.

Zdroje: CHARMAN‚ R.‚ 2018. Čakry – vykládací karty. Praha: Dobrovský s.r.o. ISBN 978-80-7390-964-2. POND‚ D.‚ 2003. Čakry pro začátečníky. Olomouc: Fontána. ISBN 80-7336-054-3. WAUTERSOVÁ‚ A.‚ 2014. Čakry – kompletní průvodce. první. Praha: Euromedia Group k.s. . ISBN 978-80-242-4199-9.

„Mým posláním je pomoci druhým najít cestu z životních křižovatek. Ukazuji lidem, jak si mohou vědomě řídit svůj život. Pomocí terapie odstraňuji bloky z minulosti a učím jak pracovat s energiemi. Mým přesvědčením je, že každý má právo na šťastný život. Vždy existuje cesta, která vás k němu dovede. “ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.