Zlobení dětí nemusí být vždy rozmarem

„Mami spíš?“ skočí mi v sobotu v šest hodin ráno Kubík do postele a dožaduje se odpovědi.

„Spíš?“ zkouší to znovu. „Hmmm,“ zamručím. Na víc nemám sílu. Každý den vstávat v pět do práce a o víkendu mi místo budící písničky zpívá do ucha šestiletý neposedný klučina, který si nejspíš dobíjí svoji energii z vodovodního kohoutku.

Jde si hrát vedle do pokojíku a mně se podaří ještě na chvilku usnout. „Tak spíš?“ skloní se nad mým obličejem po chvíli, a pak mi dá pusu na tvář. Krásnou upřímnou pusu. „Nespím,“ jsem okamžitě vzhůru a usmívám se na něj. „Pojď, uděláme si něco dobrého k snídani,“ dodám.

Kdo máte doma malé děti, jistě je vám tato situace povědomá. Výchova dětí je náročná disciplína. Zažijeme u toho společně s našimi ratolestmi spoustu legrace, ale také mnohdy starosti a pochybnosti, jestli jsme třeba jako rodiče při výchově nezklamali, neměli se v konkrétní situaci zachovat jinak, lépe.

Má zkušenost s tímto pocitem je pouze pár týdnů stará. Mám dospělou dceru, která se rozhodla, že si dá od školy pauzu a než se vrhne do dalšího studia, bude rok cestovat a poznávat svět. Jak je důležité podporovat děti v jejich rozhodnutích se můžete dočíst zde. Kubík její odjezd snášel dobře, alespoň jsem si to myslela.

Týden po jejím odjezdu nás paní ředitelka ve školce, kterou náš syn navštěvuje, začala upozorňovat na to, že Kubík strašně zlobí, že bouchá ostatní děti a dokonce jim nadává. Nikdy dříve na něj stížnosti nebyly. Je pravda, že v tu dobu i doma zlobil více, než bylo zdrávo.

Začalo domlouvání, vysvětlování, zákazy, ale nikam to nevedlo, den co den jsme byli jako rodiče ve školce na „koberečku“ a poslouchali, co zase ten den naše dítě provedlo.

Byl to moment, kdy jsem cítila, že jsem jako matka absolutně selhala.

Poslouchat několik dnů po sobě za účasti dalších přítomných rodičů, jak moje dítě zlobí, nevhodně se chová, jak bude mít problémy ve škole, není nic moc příjemného.

Z této situace mě nevědomky zachránila babička. Koupila Kubíkovi v polovině listopadu adventní kalendář a já ucítila příležitost. Motivovala jsem své dítě k tomu, že když bude ve školce hodný, může si každé odpoledne vzít z kalendáře jednu čokoládu. Obrat byl okamžitý. Dokonce mě nutil, abych se učitelky při vyzvedávání ze školky ptala, jestli byl dnes hodný. 🙂

Až později jsem si spojila jedna plus jedna. Nebyla náhoda, že začal tak zlobit hned potom, co mu jeho milovaná sestřička odletěla na druhý konec světa. Stýskalo se mu, ale neuměl to jinak vyjádřit, tak to vyjadřoval zlobením.

Dával nám tím najevo, že se v něm něco děje. Já si to ze začátku vůbec neuvědomovala, nespojila jsem si tyto dvě zdánlivě nesouvisející věci.

Pak jsme spolu o tom mluvili a on mi přiznal, že se mu moc stýská, že byl smutný. Teď už je vše, zdá se, v pořádku. Když mu sestra volá, někdy s ní rozpráví dlouhé minuty a já nemám šanci ji pomalu ani pozdravit a někdy jí do telefonu řekne jen „ahoj“ a běží si po svém.

A jestli přestal zlobit? To zase ne, vždyť je to kluk a kluci zlobit musí. On má v očičkách tisíce čertíků, ale ve školce už na „kobereček“ nechodíme. 🙂

Zlobení našich dětí nemusí být vždy jen jejich rozmarem.

Pokud se prudce změní chování vašich dětí, pátrejte po tom, co tu změnu mohlo způsobit. Děti si své emoce zpracovávají různými způsoby, stejně tak, jako my dospělí. Ne vždy se z toho vymluvíme a je hned dobře. I my kolem sebe někdy kopeme, místo abychom řekli, že nás něco zasáhlo.

 

„Mým posláním je pomoci druhým najít cestu z životních křižovatek. Ukazuji lidem, jak si mohou vědomě řídit svůj život. Pomocí terapie odstraňuji bloky z minulosti a učím jak pracovat s energiemi. Mým přesvědčením je, že každý má právo na šťastný život. Vždy existuje cesta, která vás k němu dovede. “ Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • e-Book Cesta vnitřní svobody – Jak být v souladu sám se sebou

    Chcete mít život v souladu sami se sebou? Přejete si umět lépe řešit své problémy? Cítíte, že musíte něco ve svém životě změnit, ale nevíte jak na to? Naučte se pracovat s vesmírnými energiemi a poznejte cestu vnitřní svobody. Stiskněte tlačítko Odeslat a já Vám zdarma zašlu eBook Cesta vnitřní svobody.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku: